لطفا لبخند بزنید

نمایشگاه کامبیز درم بخش در گالری راه ابریشم- شهریور 1394

" آمدن طرح‌ها و فکرهای من روی کاغذ عکاسی چیز عجیبی نیست، ولی اولین بار است که عکاسی می‌کنم. عکاسی همیشه برایم جذاب بود و دوست داشتم آن را تجربه کنم. همیشه از این ناراحت بودم که عکاسی هنوز در ایران به عنوان یک هنر شناخته نمی‌شود. مردم بیشتر طرف نقاشی و تابلوهای هنری می‌روند، در حالی که یک عکس می‌تواند یک اثر هنری خیلی خوب باشد."


کامبیز درم‌بخش که در بیش از پنج دهه با نگاهی معترض و متفکرانه، سبک ها و اشکال مختلف هنر کاریکاتور را تجربه کرد تا زبان و سبک و سیاق خود را پیدا کند، امروز با مجموعه عکس هایش دست به تجربه های تازه ای زده و با چیدمان اشیاء و عکاسی از آنها دنیای متفاوتی را خلق کرده است. نمایشگاه

لطفا لبخند بزنید که در مهرماه 1394 در گالری راه ابریشم برپا بود،34 فریم عکس را در قالب دو مجموعه و یک مجموعه از 30 کاریکاتور را به نمایشگ گذاشت. نام مجموعه کاریکاتورها داستان های دیدنی و با موضوع آن‌ها عکاس و عکاسی است. او تعدادی از آثار خودر را آرت‌ورک (عکس نقاشی) معرفی می‌کند.

کامبیز درم‌بخش خود در متن معرفی نمایشگاهش نوشته است: "پارسال شب عید ۱۳۹۳ یک دوربین دیجیتال ارزان قیمت خریدم. سه ماه بعد در سفری که به پاریس داشتم در جمعه بازار پاریس، به مدت یک ساعت تقریبا ۲۰۰ عکس گرفتم. تعدادی از این عکس‌ها را در این نمایشگاه می‌بینید."


تم اصلی نمایشگاه «لطفا لبخند بزنید» عکاسی است. در این نمایشگاه برای اولین‌بار عکس‌هایم را به‌نمایش می‌گذارم. عکس‌ نقاشی‌ها هم همان تم عکاسی را دارند و مثل نقاشی کار شده‌اند و بعضی از آن‌ها روی بوم قرار گرفته است.

درم بخش بعضی از عکس‌های این نمایشگاه را در ایران و بخشی دیگر در خارج از کشور عکاسی کرده‌است و می‌گوید: این عکس‌ها از نظر زیبایی، فرم و کمپوزیسیون، حالتی مانند نقاشی دارند و بهتر است توضیحی درباره آن‌ها داده نشود و مخاطبان خودشان با آثار مواجه شوند.

 با دیدن عکس‌ها دنیای تازه‌ای به روی درم بخش باز می‌شود و تصمیم می‌گیرد باز هم عکاسی کنند و بالاخره در تعطیلات نوروز ۱۳۹۴ کارهای قاجاری را شروع می‌کند. «آن هم روی میز کارم و با چراغ مطالعه و میز نور! آن هم به مدت دو ساعت که در اینجا فقط تعداد کمی از آن‌ها را می‌بینید. این عکس‌ها فقط چیدمان شده‌اند و ابدا از فتوشاپ استفاده نشده. فقط همین."»


کامبیز درمبخش در سال ۱۳۲۱ در شیراز به دنیا آمد و فارغ‌التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران است. او در کنار بیش از 60 نمایشگاه انفرادی و جمعی در داخل و خارج از ایران و همچنین جوایز بین‌المللی معتبری که در زمینه‌ی کاریکاتور کسب کرده، دارای نشان شوالیه از دولت فرانسه در آبان سال ۱۳۹۳ است.
کارگردان: مهدی شهسوار  تصویربردار: حسین شکرالهی تدوین: مهدی شهسوار- حسین شکرالهی