بلاگ

آرشیو آنلاینِ یک هنرمند

بسیاری از هنرمندان، کیوریتورها و گالری‌ها، اسنادِ یک رویداد، پروژه یا یک نمایشگاه را آرشیو می‌کنند.
در فولدرِ آرشیوِ کامپیوتر، عکس‌ها بیشترین فضا را از آن خود کرده‌اند و به نظر می‌رسد هیچ چیز نتواند جای آن‌ها را بگیرد. اما جایگاه «آرشیو ویدئویی» در هارد‌دیسک‌ها، وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی روز به روز مهمتر و کارآمدتر می‌شود. و بخصوص در حوزه‌ی هنرهای تجسمی که به نوعی حافظه‌ی تصویری بشر است. تمامِ عمر؛ پرسش های غلط

درباره ی چهار فیلم در سومین روز سینما حقیقت۹۶

آخرین سانسِ یک جشنواره رمقِ زیادی برای تماشا می خواهد و آدم ترجیح می دهد بین پنج سالنِ نمایش دهنده، آنی را انتخاب کند که فیلم های کوتاه تر نمایش می دهد، یا سراغ فیلمی برود که با داستانِ جذاب، تصاویر زیبا و تدوین پر تحرک آدم را بجنباند. اما در سانسِ آخرِ سالنِ یک جشنواره سینما حقیقت فیلمی نمایش داده شد که بعد از حدود بیست دقیقه، آدم ها در گروه های دونفره یا پنج-شش نفره سالن را ترک می کردند. با این حال «تبعیدی» برای من بهترین فیلمِ امروز جشنواره بود و حالا که چهار ساعت و بیست دقیقه از بامداد چهارشنبه می گذرد، هنوز در حال و هوای فیلمی ام که چیزی نزدیک به بیست سال از زندگی یک جوانِ مهاجر برزیلی در فرانسه را تصویر کرد.
اما پیش از ادامه ی بحثِ فیلمِ «تبعیدی» و دلایل تاثیرگذاری اش، باید بگویم ...

قدم‌های مجازی در گالری های تهران

وقتی در سال ۱۳۹۰ به این فکر افتادم که از راه ساختن ویدیو رویدادهای هنر تجسمی تهران را مستند کنم، بیشتر به آن دوستانم فکر می‌کردم که در شیراز، اصفهان، مشهد، کرمان، گرگان... و یا تورنتو، پاریس، میلان، لندن، نیویورک و ... زندگی می‌کنند و پایشان از گشتن در گالری‌های تهران کوتاه است. دوستانی که تنها از راهِ صفحه های وب و با متن و عکس یا نمایی ۳۶۰ درجه از یک نمایشگاه عکس، نقاشی یا ویدیو-انیستالیشن خبر می‌گیرند و این فاصله آنها را رفته رفته از جریان درحالِ زندگیِ هنر تجسمی دور می‌کند. حال آنکه آن‌ها در همین فضا رشد کرده و حالا از حضور مداوم و گشتن و نفس کشیدن در آن دورند.
با همین دغدغه‌های رفاقت مآبانه چند ویدیو ساختم. اما هرچه پیش‌تر می‌رفتم و بازخوردهای پروژه را آنالیز می‌کردم، با ظرفیت‌های بالا و موثر آن روبرو می‌شدم...

گفتگوی مجله‌ الکترونیکی قاب با مهدی شهسوار

در زمان تحقیق و پیش‌تولید این پروژه به این نتیجه رسیدم که نرمندان هنرمندان هنرهای تجسمی به نسبت دیگران، کمتر حرف می‌زنند [گفته بودم می‌نویسند]، کمتر دیده می‌شوند، کمتر شناخته شده هستند و فعالیت‌های تاثیرگذار و مهمشان در چرخه‌ی پوشش مرسوم رویدادهای هنری جای چندانی ندارد. همین نکات انگیزه‌ام را برای راه‌اندازی و فعالیتی متفاوت و تاثیر گذار در این حوزه بیشتر کرد. و از آنجایی که بچه های تجسمی در همه‌جای دنیا و با هر زبانی که باشند با تصویر بهتر ارتباط برقرار می‌کنندٰ اساس کار را در بستر وب و به صورت چند رسانه‌ای قرار دادم که بتوان با آن یک اتفاق هنری را به صورت مستند پوشش داد.

هنر معاصر و سریال های اینترنتی

چگونه هنر معاصر از طریق ویدیوهای اینترنتی منتشر می شود

هنر در رسانه‌های تصویری، راه زیادی را از مجموعه‌ی لذت نقاشیِ «باب راث» تا کنون پیموده است. در دهه‌ی گذشته، برنامه‌های مختلف و با شیوه‌های متنوعی هنر معاصر را برای تماشاگرانِ تلویزیون و اینترنت برجسته کرده‌اند. از مستندهای روشنگر و عمیق گرفته تا Reality Shows. بدون توجه به ساختارشان، همه‌ی آن‌ها چشم‌انداز متفاوتی از جهان هنر معاصر را ارائه داده‌اند؛ روشن کردن جهان تاریک هنر معاصر به روش‌های گوناگون.
این جادوی رسانه های جمعی و اینترنت است که هنر را در دسترسِ همه قرار می دهد. برای سفر به نیویورک و دیدار با هنرمندانِ پاریسی فقط لازم از چند حرفِ جادویی را در کامپیوتر یا موبایل خود تایپ کنید. www... و تمام. شما فاصله ها را با سرعتی بیشتر از نور پیموده اید.
در این یادداشت با چند مجموعه و وبسایت اینترنتی که به تولید و انتشار ویدیوهای هنری شهرت دارند به صورت مختصر آشنا می شوید.