هنر معاصر و سریال های اینترنتی

هنر معاصر و سریال های اینترنتی

چگونه هنر معاصر از طریق ویدیوهای اینترنتی منتشر می شود

حتما به یاد دارید که «باب راث» یکی از سرگرم کننده ترین برنامه های هنری تلویزیون را به خانه های ما می آورد. حتی آن ها که نمی خواستند نقاشی یاد بگیرند پای تلویزیون می نشستند و سرگرمِ پیدا کردنِ یک سنجاب پشتِ درختی از رنگ روغن می شدند که باب آن را با چند تاش قلم مو خلق می کرد.

اما هنر در رسانه‌های تصویری، راه زیادی را از مجموعه‌ی لذت نقاشیِ «باب راث» تا امروز طی کرده است. در دهه‌ی گذشته، برنامه‌های مختلف و با شیوه‌های متنوعی هنر معاصر را برای تماشاگرانِ تلویزیون و اینترنت برجسته کرده‌اند. از مستندهای روشنگر گرفته تا Reality Shows. و بدون قضاوت درباره ی ساختارشان، همه‌ی آن‌ها چشم‌انداز متفاوتی از جهان هنر معاصر را ارائه داده‌اند؛ روشن کردن جهان تاریک هنر معاصر به روش‌های گوناگون.
این جادوی رسانه های جمعی و اینترنت است که هنر را در دسترسِ همه قرار می دهد. برای سفر به نیویورک و دیدار با هنرمندانِ پاریسی فقط لازم از چند حرفِ جادویی را در کامپیوتر یا موبایل خود تایپ کنید. www... و تمام. شما فاصله ها را با سرعتی بیشتر از نور پیموده اید.
در این یادداشت با چند مجموعه و وبسایت اینترنتی که به تولید و انتشار ویدیوهای هنری شهرت دارند به صورت مختصر آشنا می شوید. از پروژه های وب-مستند تا سریال هایی درباره ی گالری داری. گفتگو با هنرمندان بزرگ و تازه نفس. گشت و گذار در گالری ها و موزه های هنر معاصر و موضوعاتی از این دست. اگر بلاگِ «کولر گالری» را دنبال کنید، در ادامه یادداشت های مفصل تری درباره ی هر یک از این مجموعه ها را خواهید خواند.Art21 نام برنامه‌ایست با زیر عنوانِ «هنر در قرن بیست و یکم» که تا کنون در هشت فصل ساخته شده است. هر قسمت از این برنامه پروفایلی از یک هنرمند ارائه می‌دهد، یا به هنر در شهرهای مختلف می پردازد (شیکاگو، مکزیکو سیتی، ونکور). و در کل به موضوع‌ها و شیوه‌های نوین هنر معاصر را می‌پردازد. به عنوان مثالArt21 در یکی از مهم ترین سریال‌هایش با نام New York close up به هنرمندانِ جوانی می‌پردازد که در اولین دهه از زندگی حرفه‌ای خود هستند و در نیویورک زندگی و کار می‌کنند. بسیاری از هنرمندان، (بخصوص جوان‌ها) هنر معاصر و نوعِ آمریکایی آن را از طریق برنامه های این وب‌سایت می‌شناسند. جالب از بدانید که Art 21 در قسمت سریال های سایت IMDB دارای امتیاز ۷.۱ از ۱۰ است.

Art Republik یک برنامه‌ی تلویزیونی است در شبکه‌ی دانشِ فیلیپن که به معرفی هنرمندان فیلیپنی می‌پردازد. این برنامه توسط انجمن هنرهای آسیایی-مسیحی ساخته می‌شود و از سال 2012 شروع به تولید و پخش جهانی کرده است. هدف Art Republik معرفی هنر و هنرمندان معاصر فیلیپینی به طیف وسیعتری از مخاطبان است. شعار این برنامه «نخبه گرایی برای همه» است.مجموعه مستند This is Modern Art توسط منتقد انگلیسی «متیو کولینگز» ساخته شده است. این مستند شش قسمتی، برنده‌ی جایزه‌ی بِفتا، بخاطر تفسیری ظریف از هنر جهان شد. قسمت‌هایی از این مستند برای تماشای عموم بر روی سایت یوتیوب بارگذاری شده است.  IMDB به این مجموعه امتیاز  ۸.۱۰ از ۱۰ را داده است.Halogen TV یک شبکه‌ی دیجیتالی است با رویکرد تولید و پخشِ فیلم‌های بلند و کوتاه و مستند. هالوژن چند برنامه‌ی هنری ارزشمند تولید کرده که جایگاه شبکه در تولید مستندهای هنری را قابل توجه کرده اند. Art in Progress یکی از مهمترین این برنامه‌هاست و همانطور که از نامش پیداست به سراغ هنرمندانی می‌رود که باعث پیشرفت هنر معاصر شده اند. این مجموعه یکی از مهمترین مجموعه‌ مستندها درباره‌ی هنرمندان معاصر است. دیگر تولیدِ Halogen TV برنامه‌ی پر بیننده‌ای به نام Destination Art است که به صورت هفتگی در دسترس مخاطبان است. از برنامه های دیگر هالوژن می‌توان به Aperture اشاره کرد که به عکاسی معاصر می‌پردازد و همچنین مستندِ Artland که درباره‌ی هنرِ معاصر امریکاست. مجموعه ی Art in Progress درIMDB امتیاز ۷.۷ از ۱۰ را بدست آورده است.
شاید برای ما اینطور تعریف کرده اند که کارِ موزه ها انبار کردن آثار هنری و شاید نمایش و خرید و فروش آن هاست. اما موزه هایی هستند که علاوه بر کارهای همیشگی، پروژه های امروزی تری را طراحی و اجرا می کنند که اثر گذاری بالا و ماندگاری دارند.
MOCA TV یک شبکه‌ی اینترنتی در یوتیوب است که توسط موزه‌ی هنرهای معاصر لس‌آنجلس (MOCA) تهیه و تولید می‌شود. برنامه‌های این شبکه‌ی اینترنتی شامل اخبار هنری، مستندهایی درباره‌ی هنر معاصر، هنر خیابانی، و معرفی هنرمندان است. موکا برنامه های خود را با جهت گیری نمایش و تماشا در کامپیوتر، تبلت و حتی گوشی موبایل می سازد و همانطور که Art 21 هنر نیویورکی را تبلیغ می کند، تمرکز MOCA tv بر معرفی هنر، هنرمندان و رویدادهای هنری لس آنجلس است.